
Ďalšie tajomné kruhy
Prvé tajomné kruhy v tomto roku sa objavili nedávno v meste Slemen v Indonézii. Tie sa na poli vyskytli počas noci a nikto netuší ako. Obrovský kruh navyše obsahuje viacero menších útvarov – kruhov i trojuholníky, ktoré spoly vytvárajú akúsi mozaiku dlhú asi 30 metrov. Tamojší obyvateľ je presvedčený, že kruh zapríčinilo pristátie mimozemskej posádky a popiera možnosť, že by útvar spôsobil vietor, alebo nejaké zviera. Polícia prípad vyšetruje a stále nemá jasno v tom, ako daný útvar mohol vzniknúť, no pravdepodobnosť pôsobenia mimozemskej sily je veľmi malá. Prečo?

Najväčší hoax v dejinách
Najmä počas posledných niekoľkých desaťročí sa po celej Zemi objavujú kruhy v obilí, ktoré vznikli vraj záhadným spôsobom počas noci. Farmári ich zrazu ráno objavili a nedokázali si ich vznik nijako logicky vysvetliť. Fáma o mimozemšťanoch, ktorí pristáli uprostred poľa sa stala takou obľúbenou, že ľudia akoby prestali uvažovať. Naopak špekulovať začali iní.
Napríklad známy je prípad dvoch 17-ročných Maďarov, ktorí počas noci vytvorili 36-metrový kruh v poli neďaleko Budapešti. Pár mesiacov po udalosti, ktorá prebehla médiami ako veľká senzácia, chlapci vystúpili v národnej televízii aj s videozáznamom, ktorý zachytáva vznik obrovského kruhu. Majiteľ poľa ich na to zažaloval za zničenú úrodu a požadoval odškodné vo výške 3 000 dolárov. Súd nakoniec uznal žalobu, ale chlapci museli uhradiť len škodu, ktorú spôsobili vytvorením kruhu, za zvyšok boli zodpovední zvedavci a médiá, ktoré sa okamžite vybrali do poľa pre senzačné zábery zblízka.

Začiatky
V roku 1991 sa Dough Bower a Dave Chorley priznali, že legendárny kruh v obilí z roku 1978, majú na svedomí práve oni dvaja. Títo humoristi tvrdili, že vytvoriť podobný obrazec v poli nie je vôbec náročné, čo napokon dokázali aj tým, že rovnaký kruh vytvorili pred svedkami pomocou jednoduchých nástrojov len za hodinu. To, že sa kruhy objavia až ráno dáva tam podobným chuligánom celú noc na vyhranie sa s tvarom a geometriou obrazca.
Fenomén kruhov
Kruhy v obilí sa stali doslova fenoménom, ktorý riešili všetci, a keď sa nedajbože v okolí naozaj objavili, obyvatelia okolitých miest a obcí sa nimi hrdili pred svetom. Ako to však už v prípade fenoménov býva, komerčná kultúra z nich postupne vyžmýkala, čo sa dalo. V roku 1992 sa v Británii konala súťaž o najúžasnejšie kruhy v obilnom poli, ktorej víťaz získal slušnú finančnú odmenu. Záujem bol, pochopiteľne, obrovský.
Tvorba obilných kruhov sa stala predmetom záujmu aj serióznych inštitúcií – napríklad vzdelávacích. Študenti umenia, ale aj techniky v rámci seminárov nie len skúmali kruhy, ale ich aj vytvárali. Z hľadiska komerčnej sféry sú kruhy v obilí výborným marketingovým ťahom, nakoľko sa vždy dostanú do médií po celom svete. U nás sa však zatiaľ nikto nepokúšal podobným spôsobom upútať pozornosť médií, no čas ukáže. Ak sa tajomné kruhy objavia u nás, predpokladáme, že budú v blízkosti Pereša. Tam je záujem o mediálnu pozornosť mimoriadne koncentrovaný.
Autor: Andrew